ODWIEDŹ TAKŻE
nasz sklep internetowy

www.obuwiemedyczne.pl

Buty ESD a obuwie antyelektrostatyczne - różnice

Buty ESD a obuwie antyelektrostatyczne - różnice


Obuwie antyelektrostatyczne mają inne zastosowanie niż obuwie ESD. Buty robocze ESD chronią wrażliwy sprzęt lub komponenty przed wyładowaniami elektrostatycznymi w różnych branżach. Należą do nich: przemysł elektroniczny, przemysł lotniczy, produkcja półprzewodników i produkcja urządzeń przemysłowych, telekomunikacja, produkcja komputerów i przemysł medyczny, przemysł optyczny. Stosowanie obuwia ESD staje się coraz bardziej powszechne w firmach chemicznych w obszarach zagrożonych wybuchem. Dodatkowo buty ESD zyskują uznanie w przemyśle farmaceutycznym, przemyśle optycznym i w laboratoriach chemicznych i medycznych, a także w szpitalach czy w biotechnologii.

ESD może zapobiec wielu szkodliwym efektom w miejscach pracy. Niekontrolowane uwolnienie ładunków statycznych może spowodować eksplozję gazu, oparów paliwa lub pyłu węglowego. Może również spowodować awarię półprzewodnikowych elementów elektronicznych, takich jak układy scalone. Dlatego dla osób pracujących w tych środowiskach kluczowe znaczenie ma obuwie ochronne i buty robocze ESD.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest Elektryczność Statyczna - ESD?
 2. Czym jest Strefa Chroniona przed ESD?
 3. Dlaczego firmy powinny chronić się przed ESD?
 4. Jakie są konsekwencje?
 5. Jakie są wady i zalety - porównamy obuwie ESD oraz rozwiązania alternatywne
 6. Czy wybrać robocze buty ESD czy obuwie antystatyczne?

Co to jest ESD?

ESD (ang. Electrostatic Discharge) to elektryczność statyczna, która jest przenoszona z jednego obiektu na drugi. Codziennie doświadczamy elektryczności statycznej jako wstrząsu elektrycznego lub iskry, np. kiedy chodzimy po dywanie lub wysiadamy z samochodu, a następnie dotykamy czegoś wykonanego z metalu. Elektryczność statyczna jest zjawiskiem naturalnym, powstającym na wiele sposobów: kontakt, tarcie, indukcja między urządzeniami elektrycznymi.

Elektryczność statyczna powstaje, gdy nieprzewodzące materiały, takie jak podeszwa buta i powierzchnia podłogi, stykają się ze sobą. To, ile elektryczności statycznej gromadzi się w twoim ciele, zależy od materiałów, odzieży, pogody i klimatu w pomieszczeniach, ale osiąga najwyższy poziom, gdy wilgotność jest niska. Doświadczamy tego na przykład w mroźny dzień, gdy włosy stają się sztywne i naładowane elektrycznością statyczną, lub gdy odczuwamy niewielki wstrząs elektryczny przy dotknięciu metalu.

Możesz zminimalizować elektryczność statyczną używając materiałów przewodzących, takich jak buty ESD, obuwie ESD, odzież ESD, które dosłownie uziemiają Cię i przewodzą elektryczność statyczną z dala od Twojego ciała. W ten sposób unikniesz przeniesienia ładunków elektrostatycznych na materiał, z którym pracujesz.

Elektryczność statyczna

Czym są EPA?

EPA oznacza z angielskiego ESD Protected Area. Jest to Obszar chroniony ESD i stanowi on określoną przestrzeń, w której wszystkie powierzchnie, przedmioty, ludzie i urządzenia wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne są utrzymywane w tym samym potencjale elektrycznym.

Dlaczego warto chronić się przed ESD?

Komponenty elektroniczne są bardzo wrażliwe na elektryczność statyczną i ulegają wpływowi napięć, które są znacznie niższe od tych, które codziennie odczuwamy jako małe wstrząsy. Elektryzowanie przez tarcie i elektryczność statyczna ciała ludzkiego to dwa główne zagrożenia w przemyśle elektronicznym, które często powodują niestabilną pracę lub nawet uszkodzenie produktów elektronicznych i elektrycznych.

Osoba prowadząca siedzący tryb życia może generować do 6000 woltów, a pierwsze oznaki elektryczności statycznej pojawiają się przy 3000 woltów. Jednak wrażliwe urządzenia elektroniczne mogą zostać uszkodzone już przy 100 woltach. Ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi jest zatem ważna dla wszystkich przedsiębiorstw pracujących z komponentami elektronicznymi.

Buty ESD

Obuwie ESD i inne alternatywy

Obuwie jest punktem styku pomiędzy podłogą a osobą po niej chodzącą. Kiedy podeszwy butów stykają się z podłogą, elementy przewodzące w obuwiu ESD tworzą elektryczne połączenie lub mostek pomiędzy ciałem osoby a żyłami węglowymi w statycznie rozpraszających lub przewodzących podłogach, odprowadzając ładunki statyczne do ziemi.

Stosowane w połączeniu z podłogami, takimi jak statycznie rozpraszające lub przewodzące winyle, które nie hamują wytwarzania ładunków statycznych, obuwie ESD zapobiega wytwarzaniu ładunków statycznych podczas chodzenia.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z wyładowaniami elektrostatycznymi. Ważne, aby zrozumieć, że obuwie ESD nie jest jedyną alternatywą. Poniżej opisujemy dostępne opcje:

 1. paski na pięty
 2. paski na palce
 3. paski na podeszwy
 4. buty

Paski na piętę

Wykonane z materiału przewodzącego, paski na pięty obejmują pięty butów. Przewodzący pasek tworzy elektryczne połączenie z przewodzącymi włóknami lub włóknami w podłodze . Dołączona przewodząca wstążka chowa się w bucie i jest wkładana do skarpety (jeśli jest noszona), co powoduje kontakt ze skórą, która jest lekko przewodząca. Przewodząca wstążka (lub opaska) odprowadza ładunki statyczne z powierzchni skóry, zapobiegając ich gromadzeniu się.

Paski na pięty są niedrogie i mogą być używane ze zwykłym obuwiem. Jeśli budżet jest ograniczony, a personel w firmie często się zmienia, inwestycja w certyfikowane buty robocze ESD może być zbyt wysoka. W takim przypadku dobrym wyborem są paski na pięty.

Zalety

 • Tanie
 • Nierzucające się w oczy

Wady

 • Częściowy kontakt z podłogą
 • Mała powierzchnia przewodząca
 • Trudna do monitorowania zgodność z normami (nie zawsze są widoczne)

Paski na palce

Paski do palców z kontrolą statyczną obejmują czubek buta. Podobnie jak w przypadku pasków na pięty, dołączona przewodząca wstążka lub taśma chowa się w bucie, doprowadzając osobę, but i podłogę do tego samego potencjału elektrycznego i odprowadzając ładunki elektrostatyczne do podłogi/ziemi.

Podobnie jak paski na pięty, paski na palce są niedrogie i mogą być używane w zwykłym obuwiu. Zazwyczaj noszone w butach na wysokim lub cienkim obcasie, przewodzące paski na palce tworzą elektryczny punkt kontaktowy pomiędzy podłogą a podeszwą buta.

Zalety

 • Niedrogi
 • Nierzucające się w oczy
 • Można je nosić z butami na wysokim lub cienkim obcasie

Wady

 • Częściowy kontakt z podłogą
 • Mała powierzchnia przewodząca
 • Trudna do monitorowania zgodność z normami (nie zawsze są widoczne)

Paski na podeszwy

Paski przewodzące obejmują całą podeszwę buta, zapewniając kontakt elektryczny z podłogą tak długo, jak część podeszwy buta znajduje się na podłodze. Podobnie jak paski na pięty i palce, paski na podeszwy posiadają dołączoną przewodzącą taśmę, która chowa się w bucie, odciągając ładunki elektrostatyczne od użytkownika, poprzez przewodzący pasek na podeszwę do podłogi, rozpraszając ładunki do ziemi.

Mniej kosztowne niż buty robocze, przewodzące paski na podeszwy zapewniają ten sam pełny kontakt elektryczny z podłogą, nawet gdy stopy są częściowo uniesione lub jedna stopa jest ponad podłogą. Jeśli osoba kucnie pięty jej butów są zazwyczaj podniesione, co sprawia, że paski na pięty są nieskuteczne. W przypadku pasków na podeszwach, kontakt przewodzący nadal miałby miejsce przez palce butów. Powierzchnia pasków ESD na podeszwach jest również wystarczająco duża, aby umożliwić kontakt elektryczny nawet na podłogach o niskiej gęstości cząstek przewodzących.

Zalety

 • Niedrogie
 • Niewidoczne
 • Pełny kontakt z podłogą
 • Doskonała ochrona statyczna

Wady

 • Trudna do monitorowania zgodność z normami (nie zawsze są widoczne)

Buty robocze ESD

Obecnie buty ESD są dostępne w różnych stylach, które spodobać się mogą mężczyznom oraz kobietom. Obuwie ochronne jest droższe od pasków na pięcie, palcach lub na podeszwie. Buty ESD JULEX są zwykle stosowane w produkcji i montażu elektroniki, a ich wybór pomaga zapewnić zgodność z normami ISO ESD dotyczącymi obuwia.

Najłatwiejszy w użyciu rodzaj obuwia

Obuwie ESD jest lepsze od pasków na pięty, palce i podeszwy, ponieważ buty są łatwiejsze do założenia, a więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną użyte prawidłowo. Paski do butów mogą się zsunąć lub zsunąć, mogą być nieprawidłowo założone lub - jeśli pasek przewodzący jest nieprawidłowo założony - paski mogą nie nawiązać kontaktu elektrycznego ze skórą.

Zgodność z normą i przepisami jest łatwa do monitorowania

Obuwie ESD nigdy nie powinno być noszone poza obiektem. Po wejściu do miejsca pracy należy wymagać od pracowników założenia chroniących przed wyładowaniami elektrostatycznymi pasków na pięty, palce lub podeszwę lub zmiany obuwia na buty ESD. Wymóg zmiany butów zwykłych na obuwie ESD sprawia, że przestrzeganie przepisów jest stosunkowo łatwe do skontrolowania. Dzięki symbolowi ESD umieszczonemu z tyłu lub z boku obuwia roboczego, buty ESD są łatwe do zauważenia w miejscu pracy. Ponieważ są większe i bardziej masywne, buty robocze ESD są również łatwiejsze do zauważenia niż paski na pięcie, palcach lub podeszwie.

Pełny, ciągły kontakt z podłogą

Pod względem ochrony statycznej buty ESD są podobne do przewodzących pasków na podeszwie: zapewniają pełny kontakt z podłogą i chronią przed ładunkami elektrostatycznymi nawet wtedy, gdy jedna stopa znajduje się poza podłożem lub gdy stopy są częściowo uniesione.

Zalety

 • Pełny kontakt z certyfikowaną podłogą
 • Najwyższa ochrona statyczna
 • Zgodność z normami najłatwiejsza do monitorowania
 • Zgodność z normami ESD w przypadku stosowania z wieloma rodzajami podłóg

Wady

 • Najdroższa opcja

Jakie są konsekwencje wyładowań elektrostatycznych?

Wyładowania elektrostatyczne mogą spowodować poważne uszkodzenia elementów elektronicznych. Uszkodzenia mogą wystąpić podczas produkcji, montażu, naprawy i serwisowania. W 10% przypadków uszkodzenia są odkrywane wewnętrznie, co może skutkować utratą cennego czasu, zmniejszeniem wydajności i zwiększeniem kosztów produkcji. Ale w 90% przypadków uszkodzenia pojawią się dopiero później - w postaci obniżonej wydajności, okresowego błędu lub zepsutego produktu.

Może to wyrządzić ogromne szkody dla wizerunku Twojej firmy i doprowadzić do:

 • Utraty sprzedaży
 • Spadku zadowolenia klientów i negatywnego rozgłosu
 • Zwiększonych kosztów związanych z serwisem i naprawami

Buty robocze ESD a buty antyelektrostatyczne

Wybierając buty ESD dla swoich klientów, pracowników lub siebie samego, należy pamiętać o różnicach między obuwiem antyelektrostatycznym a obuwiem ESD.

Obuwie antyalektrostatyczne

Obuwie robocze antyelektrostatyczne rozprasza ładunki elektrostatyczne, ale ma stosunkowo niską przewodność. Dlatego też użytkownik gromadzi w ciele większą ilość ładunków elektrostatycznych. Opór elektryczny wynosi od 0,1 MΩ do 1000 MΩ, co znacznie przekracza normy dla atestowanego obuwia ESD. Tym samym obuwie robocze antystatyczne nie spełnia normy EN 61340 5 1 dla obuwia ESD.

Obuwie z atestem ESD

Atestowane obuwie ESD zapewnia ciągłe odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Przewodność jest znacznie wyższa niż w obuwiu antystaelektrostatycznym, dzięki czemu użytkownik pochłania minimalną ilość ładunków elektrostatycznych. Zgodnie z normą, opór elektryczny musi wynosić od 0,1 MΩ do 100 MΩ (EN 61340-4-3) lub od 0,1 MΩ do 35 MΩ (EN 61340-5-1). Certyfikowane Obuwie Robocze jest zawsze oznaczone żółtym symbolem ESD.

Obuwie antystatycze a buty ESD

Norma 61340-5-2 zaleca stosowanie specjalistycznego obuwia ESD w celu zabezpieczenia się przed zjawiskiem. Julex jest producentem specjalistycznego obuwia ESD do użytku w strefach EPA (Electrostatic Protected Area). Buty ESD Julex są zgodne z następującymi normami:

 • PN-EN 20347:2005(U) - Wymagania dla obuwia zawodowego do użytku w pracy,
 • PN-EN 61340-5-1 - Elektryczność statyczna część 5-1. (IEC 61340-5-1) Ochrona przyrządów elektronicznych przed elektrycznością statyczną - Wymagania ogólne,
 • PN-EN 61340-5-2 - Elektryczność statyczna część 5-2. (IEC 61340-5-2) Ochrona przyrządów elektronicznych przed elektrycznością statyczną - Przewodnik użytkownikaPOWRóT

Jeśli pracujesz w branży medycznej w szpitalu, przychodni lub laboratorium to Twoja praca jest nie tylko ciężka fizycznie i psychicznie, ale także wymaga bycia na nogach przez cały dzień, każdego dnia. Jest to duże obciążenie dla stóp, kolan i kręgosłupa. Dlatego potrzebujesz pary butów, które wytrzymają obciążenie wynikające z 10.000 kroków które robisz dziennie, a jednocześnie będą trwałe i wyglądać profesjonalnie.

Nowy produkt w naszej ofercie i na Polskim rynku branży BHP/PPE. Nakładki na buty Steel-Flex to rozwiązanie zaprojektowane i wyprodukowane w Kanadzie, sprawdzone już na jednym z najbardziej zaawansowanych rynków pracy i PPE na świecie - w USA.

Obuwie operacyjne to szczególny rodzaj obuwia zawodowego. To jeden z elementów ubioru stosowanego w salach zabiegowych. Możne je wysterylizować, wyprać w myjce lub pralce.

Kuchnia i szeroko rozumiana gastronomia nazywana często HORECA (od hotele, restauracje, catering) to wyjątkowe miejsca pracy ze względu na temperatury i wilgotność tam panującą.

To obuwie ochronne i zawodowe wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle spożywczym, przetwórstwie mięsnym, piekarniach, zakładach mięsnych i zakładach rybnych stosujących normy HACCP.

Najlepsze obuwie medyczne do pracy w szpitalu to takie, w którym stopa ma zapewniony maksymalny komfort podczas wielogodzinnego dyżuru. Personel medyczny, lekarze czy pielęgniarki, przemierzają kilometry korytarzy po twardym, nierównym podłożu co ma wpływ na przenoszenie drgań i wibracji na układ kostno-stawowy.

Drewniaki, chodaki, pantolety od wielu lat są ulubionym modelem obuwia zawodowego, profilaktycznego używanym w szpitalach i ogólnie rozumianej Służbie zdrowia. Ale nie tylko.

Przy pomocy naszego schematu mogą Państwo samodzielnie kontrolować budowę i ustawienie kończyn dolnych (kolan, pięt, stóp, palców)

Bóle odcinka szyjnego, a co za tym idzie ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa są coraz powszechniejszym problemem. Po odcinku lędźwiowym jest to druga najczęstsza lokalizacja dolegliwości.

Ostroga piętowa

03.06.2017

Jest to stan zapalny rozcięgna podeszwowego prowadzący do powstania twardej narośli kostnej na kości piętowej. Przyczyny powstawania ostrogi piętowej nie są do końca znane. Wśród czynników ryzyka podaje się pracę stojącą, nadwagę, niedopasowane i niewygodne obuwie, intensywne uprawianie sportu. Ostroga może dotyczyć tylko jednej pięty lub może pojawić się obustronnie.

TOP
Pro více informací prosím kontaktujte naše Obchodni Odděleni:
+48 (33) 815 66 11
sales@julex.pl
Prašome susisiekti su musu produkcijos atstovu Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalims: UAB "VITAMEDA"

http://www.craftwear.lt/
http://www.vitameda.lt/

Telefonas: +370 37 33 74 14
El. paštas: info@vitameda.lt