Choroba zwyrodnieniowa

Choroba zwyrodnieniowa


Chorobę zwyrodnieniową przez długi czas uważano za efekt starzenia się organizmu. Współcześnie wiadomo, że jest wiele czynników wywołujących zmiany zwyrodnieniowe. Choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą chorobą reumatyczną stawów. Pojawia się w wieku 40-60 lat, wraz z wiekiem rośnie jej występowanie. Choroba ta występuje częściej u kobiet.

Charakterystyczna jest postępująca utrata chrząstki stawowej, której towarzyszy niedostateczna odbudowa chrząstki pokrywającej oraz przebudowa podchrzęstnej warstwy kości wraz z tworzeniem się wyrośli kostnych. W efekcie obejmuje ona wszystkie tkanki stawu.

Proces chorobowy przez długi czas może nie dawać objawów. Ból występujący w skutek zmian zwyrodnieniowych wytworów kostno-stawowych ma związek z wykonywanym ruchem. Bóle te mogą być bardzo silne i zwiększają się w momencie obciążania stawów, towarzyszą im ograniczenia w zakresie ruchów i trzeszczenia. Wraz z postępem choroby pojawia się sztywność po okresie unieruchomienia, która zazwyczaj nie trwa dłużej niż 30 minut.

Wyróżnia się pierwotną i wtórną etiologię choroby zwyrodnieniowej. Pierwotna występuje częściej, jej przyczyny są nieznane. Czynniki wywołujące wtórną chorobę zwyrodnieniową stawów to m.in. nadmierne obciążenie, urazy, zaburzenia endokrynologiczne.

Choroba ta zajmuje najczęściej stawy kręgosłupa na poziomie C5, Th8, L3. Są to obszary o największej ruchomości. Zmiany te dotyczą nie tylko stawów międzykręgowych, ale także krążków międzykręgowych.

Leczenie w przypadku OS polega na łagodzeniu objawów choroby. Postępowanie lecznicze rozpoczyna się od poinformowania chorego o istocie choroby oraz o tym, jak ważne jest przestrzeganie programu leczenia. W chorobie zwyrodnieniowej stawów należy dążyć do zmniejszenia przyparcia powierzchni stawowych przez redukcję masy ciała, używanie laski, balkoniku, unikanie noszenia ciężkich rzeczy. Ważne są również ćwiczenia, które zwiększą masę mięśniową. Stosuje się również zabiegi z zakresu fizykoterapii i balneoterapii.

POWRóT

To obuwie ochronne i zawodowe wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle spożywczym, przetwórstwie mięsnym, piekarniach, zakładach mięsnych i zakładach rybnych stosujących normy HACCP.

Drewniaki, chodaki, pantolety od wielu lat są ulubionym modelem obuwia zawodowego, profilaktycznego używanym w szpitalach i ogólnie rozumianej Służbie zdrowia. Ale nie tylko.

Przy pomocy naszego schematu mogą Państwo samodzielnie kontrolować budowę i ustawienie kończyn dolnych (kolan, pięt, stóp, palców)

Bóle odcinka szyjnego, a co za tym idzie ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa są coraz powszechniejszym problemem. Po odcinku lędźwiowym jest to druga najczęstsza lokalizacja dolegliwości.

Ostroga piętowa

03.06.2017

Jest to stan zapalny rozcięgna podeszwowego prowadzący do powstania twardej narośli kostnej na kości piętowej. Przyczyny powstawania ostrogi piętowej nie są do końca znane. Wśród czynników ryzyka podaje się pracę stojącą, nadwagę, niedopasowane i niewygodne obuwie, intensywne uprawianie sportu. Ostroga może dotyczyć tylko jednej pięty lub może pojawić się obustronnie.

Podnoszenie "ciężarów" i praca fizyczna dotyczy każdego człowieka, dlatego warto zwrócić uwagę również na ten aspekt.

Wady postawy

17.02.2015

Postawa ciała to jego indywidualne ukształtowanie i położenie poszczególnych odcinków tułowia i nóg w pozycji stojącej. Postawa ciała jest to nawyk ruchowy. Przedmiot badania powinna stanowić postawa nawykowa, gdyż jest ona rzeczywistą postawą człowieka w odróżnieniu od postawy bacznej, która jest wymuszona. Prawidłowa postawa ciała jest jednym ze wskaźników prawidłowego rozwoju oraz statycznej i dynamicznej sprawności człowieka.

Choroba Scheuermanna - czyli jałowa martwica kręgosłupa, zwana jest również kifozą młodzieńczą. Choroba zaczyna się u młodych osób, jeszcze przed okresem pokwitania. Przyczyny choroby nie są znane, prawdopodobnie duże znaczenie ma czynnik genetyczny.

Dna moczanowa

02.02.2015

Choroba ta spowodowana jest odkładaniem w tkankach moczanu sodu. Dysfunkcja przejawia się atakami silnego bólu, obrzękiem, zaczerwienieniem i ograniczeniem ruchomości zajętego stawu.
Choroba ta częściej dotyka mężczyzn. Najczęściej pojawia się między 45 a 60 rokiem życia.

Choroba Mortona

10.01.2015

Choroba Mortona (Morton's Neuroma) objawia się dolegliwościami bólowymi między trzecim a czwartym palcem, ból zazwyczaj promieniuje od kłębu palucha do palców. Ból ma charakter piekący, palący. Dolegliwość ta dotyczy najczęściej jednej stopy i nasila się przy chodzeniu. Podrażnienie nerwu prowadzi do zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych.

TOP
Pro více informací prosím kontaktujte naše Obchodni Odděleni:
+48 (33) 815 66 11
sales@julex.pl
Prašome susisiekti su musu produkcijos atstovu Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalims: UAB "VITAMEDA"

http://www.craftwear.lt/
http://www.vitameda.lt/

Telefonas: +370 37 33 74 14
El. paštas: info@vitameda.lt